Wszystkie zasoby, jakich potrzebujemy, spoczywają w naszym umyśle, ukryte gdzieś głęboko w świadomości i czekają aby je wydobyć.
Blog > Komentarze do wpisu

być swoją własną wersją

„Zmień swoje nastawienie do życia" - słyszymy wielokrotnie, ale czy tak naprawdę jest to możliwe? Oczywiście zdarza się, że ewoluuje z upływem czasu, rozwijamy się przecież,  poznajemy np. różne techniki zmiany naszego nastawienia z negatywnego na pozytywne. Okazuje się jednak, że to co w nas autentyczne jest niezmienne w swoich podstawach.  

Ta nasza autentyczność, nastawienie wobec życia, ludzi i otaczających zjawisk jest naszym podejściem do życia, do ludzi,  to przekonanie wpisane w mięśnie, umysł i charakter, modyfikowane w efekcie doświadczeń. W przeciwieństwie do emocji, nastawienie zmienia się rzadko,  powiedziałabym, że jest jak dobrze uszyty kostium - choć od czasu do czasu trzeba coś poprawić, jest to ciągle ten sam kostium.

Autentyczność jest nierozerwalnie związana z uczuciem, kiedy nie jesteśmy autentycznymi, hamujemy własne uczucia, jesteśmy nieuczciwi, nieprawdziwi, nieobecni, nieszczerzy.

Co czujesz, gdy nie jesteś sobą?

Zdarzyło Ci się, że musisz coś negować w sobie?

Coś się dzieje między Tobą, a Twoim ukochanym, matką, kimś bliskim, nieważne, dzieje się coś, co budzi wielkie emocje, ale musisz okłamywać się, udawać, że tak naprawdę nic się nie dzieje. Ktoś w rodzinie pije, ale wszyscy temu zaprzeczają. W Twoim salonie panoszy się nosorożec, ale Ty musisz udawać, że go nie widzisz.

Podoba mi się sposób, w jaki ujęła istotę szczerości wobec siebie piosenkarka, Judy Garland:

 „Zawsze należy być swoją własną wersją,

nie wersją kogoś innego, jakby z drugiej ręki"

Tylko wtedy masz pewność, że ktoś kocha właśnie Ciebie, za to jaki jesteś 

 i nie próbuje ubierać Cię w kostium, który do Ciebie nie pasuje.

Typowym przykładem naszego nastawienia do ludzi jest stosunek do przyjaźni.

Wybierasz na przyjaciół wszystkich, którzy Cię akceptują? A może uważasz, że lepiej  przez jakiś czas nie mieć przyjaciół, niż mieć złych przyjaciół?

Wszystkie swoje koleżanki nazywasz przyjaciółkami? A może masz kłopoty z zawieraniem przyjaźni?

Nastawienie do przyjaźni jest jednym z moich niezmiennych przekonań, które w dużym stopniu krystalizowało się pod wpływem lektury „Ani z Zielonego Wzgórza". Uczucie przyjaźni  traktuję bardzo głęboko i poważnie. Czasem może zbyt głęboko, bo wtedy tak bardzo boli rana zadana przez kogoś, kogo uważa się za przyjaciela. Wiem jak ważne jest, kogo spotykamy na swojej drodze. Są tacy, którzy odciskają piętno na całe życie. Bogactwem i wielkim darem jest spotkać kogoś, kto jest drogowskazem, autorytetem. I nie ma znaczenia czy spotykasz się ze swoim przyjacielem codziennie, raz w tygodniu, czy może raz na parę lat. W prawdziwej przyjaźni nie ma zdrady. W przyjaźni nie ma przerwy. Czasem tylko przez kilka lat nie uda się spotkać.

 „Sądzę, że jeżeli ktoś dla przyjaźni musi spotykać się minimum dwa razy w tygodniu,

 to myli jakieś inne uczucie"

To słowa mojej przyjaciółki Ani, z którą nie widuję się czasami parę lat, a znamy się od 1980 roku! Nigdy nie robiłyśmy sobie wyrzutów z tego powodu. Powiedziałabym raczej, że nasza przyjaźń dojrzewa z latami. I jest to uczucie  autentyczne, nie udawane. Dwa lata temu odkryłyśmy nawet, że potrzebę kontaktu ze sobą wyczuwamy w jakiś magiczny, telepatyczny sposób.

W moim życiu niewiele jest osób, które z pełną świadomością nazywam przyjaciółmi.  Miałam jednak szczęście do ludzi, którzy potrafili mnie motywować i wspierać, pomagali zwalczać kompleksy i odkrywać mocne strony. A może to moje nastawienie powodowało, że takich właśnie spotykałam?

A jakie jest Twoje nastawienie do przyjaźni? Jakie masz doświadczenia?

Czy miałeś kiedyś przyjaciół,  którzy rzadko dotrzymywali słowa? Obiecywali, że do Ciebie zadzwonią i nie dzwonili, mówili, że zabiorą Cię na wycieczkę i zapominali o tym. Po jakimś czasie przestajesz im ufać. Ich zapewnienia już nic nie znaczą. A może po prostu mają inne nastawienie? Może podobne do któregoś z tych?

„Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać"

Antoine de Saint-Exupéry

„Człowiek nie ma przyjaciół. Przyjaciół ma tylko powodzenie"

Napoleon Bonaparte

„Kobieta staje się przyjacielem mężczyzny według następującej kolejności: najpierw kompani, później kochankowie, a następnie tylko przyjaciele"

Antoni Czechow

„Żegnając przyjaciela, nie płacz, ponieważ jego nieobecność ukaże ci to, co najbardziej w nim kochasz"

Khalil Gidran

 Tym razem zostawię to bez komentarza. 

 El&Ma 

PS.

Po dłuższym zastanowieniu dochodzę do wniosku, że dla mnie najcenniejsze i najpiękniejsze jest to pierwsze...

 

sobota, 14 czerwca 2008, kaplanka8

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Taraka: sztuki rytualne, symbole, astrologia, szamanizm, Słowianiekładzenie kart, jasnowidzenie, przepowiadanie, viversum.pl, doradztwo przez telefon,rozmowa gratisCzaryMary.pl - button 2

Online Casino
Baner partnera />

 

Allegro - największe aukcje internetowe, najniższe ceny! Kup i sprzedaj!

Zobacz inne blogi w BlogFrog.pl