Wszystkie zasoby, jakich potrzebujemy, spoczywają w naszym umyśle, ukryte gdzieś głęboko w świadomości i czekają aby je wydobyć.

Tarot

wtorek, 27 maja 2008

Każda talia kart TAROT zawiera 78 kart:

22 karty to Arkana Większe, ponumerowane od 0 do 21 oraz

56 kart to Arkana Mniejsze: Pałeczki, Kielichy, Miecze, Monety,

to nazewnictwo, którym posługuje się Aleksandra Jaśniak w książce „WRÓŻBA Z KART TAROT", wydanie II z 1991 r.

Arkana Większe - dziś nietypowo, nie chronologicznie, gdyż opiszę symbolikę karty oznaczonej numerem

XIII - karta Śmierć

Jednak właśnie ta karta budzi najwięcej niepokoju, obaw, a nawet lęku u każdego, komu pojawi się po raz pierwszy w rozkładzie.

Wielu autorów, opisując symbolikę karty, podkreśla, że nie należy jej się obawiać, ponieważ nie oznacza śmierci fizycznej, choć niektórzy nie wykluczają takiej możliwości. Ja ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że w moich rozkładach karta ta nigdy nie przewidywała śmierci fizycznej, nie czytałam też o takim przypadku.

Znaczenie karty należy odczytywać metaforycznie. Jako śmierć pewnego etapu w życiu, śmierć pewnego sposobu postępowania, myślenia. Symbolizuje istotne zmiany, które są  nieuniknione, najczęściej związane z poczuciem straty i rozczarowania. Nie  możemy zmienić pewnych faktów, które miały miejsce, nie ma powrotu do starego porządku. Coś przestało funkcjonować jak należy, więc musi odejść. Dotychczasowe metody nie sprawdzają się, nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, należy zastąpić je innymi. W to miejsce pojawi się nowe, zgodnie z procesem przemian:

 koniec jednego cyklu jest początkiem nowego.

Z jakim rodzajem przemiany mamy do czynienia, pokazuje położenie karty (pozytywne lub negatywne - karta odwrócona), a dodatkowe informacje odczytujemy z kart sąsiadujących w rozkładzie.

 Pozytywne położenie karty

Zmiana po doznanym bólu, w sensie duchowym, fizycznym, emocjonalnym, odzyskamy utracone dobra, zdrowie, sprawiedliwość, godność, a może czyjeś uczucie, bądź też odzyskamy równowagę psychiczną po czyimś odejściu z naszego życia, pojawią się nowi znajomi, inne od dotychczasowych zainteresowania, odzyskamy wewnętrzną siłę do transformacji, która poprowadzi nas na wyższy stopień rozwoju. Wkraczamy w nowy, lepszy etap naszego życia.

Odradzamy się „jak feniks z popiołów".

 Negatywne położenie karty

Lęk przed zmianą, możliwa depresja, a nawet myśli i próby samobójcze, ostrzeżenie przed kłopotami, komplikacjami, stratą, zdarzeniem odczuwalnym jako złośliwość losu, który zabiera coś bez powodu, bywa też, że jakieś wydarzenia z przeszłości powodują, iż nie możemy sobie z nimi poradzić i wpadamy w pułapkę błędnego myślenia.

Karta Śmierć jest odpowiednią kartą, aby uświadomić sobie przesłanie Tarota:

nie szkodzić, lecz pomóc, doradzić.

Sytuacja, w której znaleźliśmy się, wydarzenie, które odczuwamy jako tragedię, nieszczęśliwy zbieg okoliczności, może przynieść w przyszłości pozytywne rezultaty. W pewnym sensie uświadamia nam konieczność podnoszenia się po porażkach,

 „a po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój",

konieczność pozytywnego myślenia, wewnętrznego dojrzewania.

Zdecydujemy się na „walkę" o nowe Życie czy też będziemy tkwić w martwym punkcie? Tarot może pokazać nam możliwości, a wybór i decyzja należy do nas.

 Symbolikę karty Śmierć, podsumuję słowami Junga:

 „Konieczność zejścia w dół, jak to przedstawia uniwersalny mit o herosie, uwidacznia, że tylko w miejscu grożącego niebezpieczeństwa, jak otchłań wodna, jaskinia, las, wyspa, zamek itd. można znaleźć ‘skarb trudny do zdobycia': klejnot, dziewicę, eliksir życia, zwycięstwo nad śmiercią."

 Psychology and Alchemy

  PS.

Te karty są tak „magiczne", że czasem sama zadaję sobie trywialne pytanie: skąd one to wiedzą?

Są jak coach, który prowokuje do rozwoju, jak mądry trener, który prowadzi do zwycięstwa.

El&Ma

Informacja dla zainteresowanych tym tematem:

Tutaj możesz pobrać darmowy fragment ebooka

"Tarot, Twój klucz do przyszłości" Sergiusz Kizińczuk


19:37, kaplanka8 , Tarot
Link Dodaj komentarz »
piątek, 23 maja 2008

Dwa dni temu, jedna z moich koleżanek, która zdecydowała się, abym postawiła jej Tarota, w pewnym momencie powiedziała :

„Ale ja się boję".

To ostatecznie zdecydowało o tym, że postanowiłam pisać właśnie o kartach tarota, które fascynują świat od kilku stuleci, mnie - od kilkunastu lat, a z moich obserwacji wynika, że w ludziach budzą skrajne emocje.

Karty tarota poznaję od 1992 roku, wtedy to kupiłam swoją pierwszą i jedyną jak do tej pory talię wraz z książką, za jedyne ... 205 000 zł! Ale to były ceny:-). Przykłady układów oraz moje własne doświadczenia z nimi związane opisywać będę stopniowo, natomiast dziś ...

 ... podstawowe zasady „Jak postępować z kartami tarota".

Po pierwsze, karty te wymagają odpowiedniego podejścia, będą „działać" tylko wtedy, gdy traktujemy je z odpowiednim szacunkiem. Dlatego też należy zadbać o to, aby nikt nie dotykał ich przypadkowo czy też z ciekawości. Obca ręka może mieć kontakt z  kartami, tasować je i przekładać, jedynie w chwili wykonywania wróżby! Tę zasadę znają również wszyscy domownicy, w szczególności dlatego, że muszą jej przestrzegać.

Po drugie, od początku mojej podróży z Tarotem, traktowałam swoje karty bardzo poważnie, uważam, że jeśli

 ja traktuję je poważnie, one także potraktują mnie poważnie

 - takimi słowami określam tę zasadę, którą powtarzam każdemu, z kim poważnie rozmawiam o Tarocie. Chodzi o przekaz energetyczny, wzajemną relację między mną a kartami, która daje gwarancję wiarygodnych wyników wróżby.  

Po trzecie, nie należy udowadniać nikomu na siłę, że Tarot ma swoją moc, że mówi prawdę. Jeśli mamy do czynienia z niedowiarkiem, osobą wątpiącą, możemy mieć problem z interpretacją układu dla takiej osoby. Doświadczyłam tego na własnej skórze. Takim osobom nie stawiam już Tarota.

Po czwarte, na koniec najważniejsze: Tarota nie należy się bać! Można go uznawać lub nie, wierzyć lub nie, ale jeśli ktoś Mu zaufa, zrozumie, poczuje ... może zwiększyć świadomość zachodzących zmian, świadomość wewnętrznego dojrzewania i możliwości panowania nad własnym życiem.   

„Zaanektowała je psychoanaliza, odkąd Carl Gustav Jung rozpoznał w nich etapy drogi wiodącej do zintegrowania świadomości z tym, co w umyśle podświadome. Zyskały miano „jogi Zachodu", są bowiem oryginalną, nie zapożyczoną ze Wschodu, europejską drogą samopoznania, duchowego rozwoju i - być może - wyzwolenia" -

- ze wstępu do książki Alfreda Douglasa "Tarot" - wydanie III z 1994 roku 

 

cdn...

 El&Ma

23:43, kaplanka8 , Tarot
Link Komentarze (2) »
Taraka: sztuki rytualne, symbole, astrologia, szamanizm, Słowianiekładzenie kart, jasnowidzenie, przepowiadanie, viversum.pl, doradztwo przez telefon,rozmowa gratisCzaryMary.pl - button 2

Online Casino
Baner partnera />

 

Allegro - największe aukcje internetowe, najniższe ceny! Kup i sprzedaj!

Zobacz inne blogi w BlogFrog.pl

Skopiuj CSS